Atrakcje Polanica

Polanica-Zdrój to bardzo znane i cenione uzdrowisko położone w dolinie między górami Stołowymi i Bystrzyckimi. Swoją renomę i popularność zawdzięcza przede wszystkim łagodnemu, podgórskiemu klimatowi, malowniczemu położeniu oraz fantastycznej bazie leczniczej przygotowanej do przyjęcia wielu kuracjuszy. Podstawę kompleksu uzdrowiskowego  tworzy sześć budynków sanatoryjnych oraz Zakład Przyrodoleczniczy z nowoczesną bazą zabiegową, należące do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich S.A. Leczy się tutaj głównie schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne. Uzdrowisko to nie tylko sanatoria, ale również słynąca ze swych walorów leczniczych woda mineralna „Wielka Pieniawa”, której smakiem można rozkoszować się w Pijalni. Polanica-Zdrój to także miejscowość znana jako ośrodek Chirurgii Plastycznej, mieszczący się w Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Jana Pawła II. Polanica-Zdrój stała się doskonałym miejscem dla licznych ośrodków oferujących szeroką gamę zabiegów Wellness & SPA. U nas z powodzeniem zregenerujesz swoje ciało i duszę.

Obecna Polanica-Zdrój to kolebka niezapomnianych koncertów i spotkań po latach. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Krzysztof Krawczyk, Irena Jarocka, Krystyna Giżowska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i wielu innych znanych artystów.

W 2011 r. zakończyła się przebudowa Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, który stał się centrum kulturalno-konferencyjnym. „Tchnięto w niego nowego ducha” i dzisiaj tętni życiem i ciekawymi spektaklami oraz niepowtarzalnymi wydarzeniami kulturalnymi.

Co koniecznie musisz zobaczyć

1. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

zbudowany w latach 1911-1912. W bieżącym 2012 r. kościół będzie obchodził 100-lecie istnienia. Jest to neobarokowa, jednonanowa świątynia z traseptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Wyniosłą wieżę rozczłonkowanej bryły wieńczy baniasty hełm. Ołtarz główny, ołtarze boczne oraz konfesjonał z drewna lipowego i sosnowego wykonało Stowarzyszenie Mistrzów Stolarskich Nysy. W głównym ołtarzu zobaczymy obraz Matki Boskiej Wniebowziętej, natomiast w ołtarzu bocznym św.Antoniego, ciekawe są też obrazy Drogi Krzyżowej. Przepięknie brzmiące organy usłyszeć można było po raz pierwszy w 1914 r. Kościół obecnie jest także miejscem Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

2. Kościół Matki Boskiej Królowej Pokoju w dzielnicy Polanicy – Sokołówce

Jego budowa rozpoczęła się w 1982 r., pierwszą mszę (pasterkę) odprawiono w 1989 r., a trzy lata później został on poświęcony. Artysta rzeźbiarz prof.Czesław Dźwigaj zaprojektował wnętrze świątyni. W 1996 r. oddano do użytku kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Przy kościele funkcjonuje nowicjat zakonny Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Marii.

3. Klasztor „Christus-Rex”

na Sokołówce powstał w 1927 r. jako pierwsza siedziba Ojców Najświętszych Serc Jezusa i Marii we wschodnich Niemczech. Po II wojnie światowej stał się on kolebką polskiej prowincji zakonnej.

4. Etnograficzne Muzeum Misyjne przy klasztorze Białych Sercanów

Jego zbiory to liczne stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, rzeźby i przedmioty użytkowe, które do muzeum przywieźli Sercanie ze swoich licznych misji z Polinezji Francuskiej, Peru i Zairu. Podczas zwiedzania można obejrzeć również prelekcje ilustrowane przeźroczami z egzotycznych krajów.

5. Pijalnia Wody Mineralnej

powstała w latach 1910-1911 i znajduje się w samym sercu Parku Zdrojowego. Można w niej skosztować wody ze źródła „Wielka Pieniawa”. Wchodząc do pijalni po lewej stronie mamy halę spacerową, a na jej końcu Salę Koncertową gdzie odbywają się koncerty muzyki operowej, operetkowej jak również muzyki klasycznej. Po prawej stronie znajduje się sala konferencyjna „Źródlana”. Przechodząc przez drzwi, które mamy na wprost, dostaniemy się na drugą stronę budynku, w którego przyziemiu znajdują się liczne sklepiki i punkty gastronomiczne.

6. Kolorowa fontanna w samym sercu Parku Zdrojowego

posiada 726 dysz, z których woda tryska na wysokość 12 m. Od maja do października wieczorami odbywają się pokazy „woda, światło, dźwięk”, podczas których kolumny wody w rytm muzyki harmonizują ze światłem. Wokół umieszczone są liczne ławeczki, na których można posiedzieć i wsłuchać się w szum fontanny. Pokazy kolorowej fontanny odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od maja do lipca – godz.22:00, w sierpniu – godz. 21:30, we wrześniu – godz. 20:30, w październiku – 20:00.

7. Rzeźba niedźwiedzia polarnego na kamiennym postumencie w Parku Leśnym

(prowadzi do niej szlak niedźwiadka). W 1910 r. glacjolodzy określili, że wyznacza on najdalej wysunięty zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Polanicki niedźwiadek jest bohaterem wielu miejscowych legend i anegdot.

8. Park Szachowy

to odnowiona część Parku Zdrojowego, w której znajduje się szachownica z dużymi pionkami. Dalej mamy aleję spacerową otoczoną szpalerem cudownie pachnącego kwiecia. Na ścieżce spacerowej natchniemy się na platformę fontann, które w gorące dni dają miły chłód. Zwieńczeniem spaceru będzie duża fontanna tryskająca na wysokość 6 m. Cały kompleks fontann wieczorami dodatkowo jest przepięknie podświetlony. Na samym końcu Parku Szachowego znajduje się plac zabaw dla dzieci.

9. Park Różaneczników

do którego prowadzi alejka od Altany. Miejsce to możemy również podziwiać z drewnianego tarasu widokowego, spod którego wypływa kurtyna wodna. Idąc alejkami natkniemy się na dzbany z oczkiem wodnym. Liczne ławeczki i zakamarki sprawiają, że możemy odpocząć w ciszy i spokoju oraz zanurzyć się na długie godziny w ciekawej lekturze.

10. Park Józefa

Spacerując po tej części parku natkniemy się na naturalnej wielkości figury przedstawiające kuracjuszy w strojach z epoki oraz osoby związane z uzdrowiskiem. Zaczynając przechadzkę od strony ul. Matuszewskiego w pierwszej kolejności ujrzymy figurę dr. Józefa Matuszewskiego, pierwszego polskiego Naczelnego Lekarza Uzdrowiska. Idąc dalej po obwodzie parku spotkamy kuracjuszkę z pieskiem, natomiast w części centralnej na trawie siedzi para kuracjuszy. Wychodząc z parku w kierunku deptaka, po lewej stronie zauważymy na ławeczce Akibę Rubinsteina.

11. Piekielna Dolina

to przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej oddzielający góry Stołowe od Bystrzyckich. Jej tajemnicze okolice, związane z opowieściami o napadach rycerzy-rabusiów na kupców, uważa się za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Ziemi Kłodzkiej.

12. Wiadukt kolejowy nad Bystrzycą Dusznicką

swoją obecną formę uzyskał w 1910 r. Wówczas to zmodernizowano zbudowany w 1890 r. 65-metrowy most przez Piekielną Dolinę, a eliptyczne przęsła zastąpione zostały prostymi kratownicami podobnej konstrukcji. Możemy go oglądać idąc Aleją Wojska Polskiego w kierunku Szczytnej, niedaleko Sanatorium „Malwa”.

13. Punkt widokowy na Kamiennej Górze

już od połowy XIX w. był popularnym celem wędrówek polanickich kuracjuszy. Na piaskowcowe skałki, skąd roztaczają się piękne panoramy uzdrowiska i otaczających go pasm górskich, prowadzą stopnie wykute w kamieniu. Do tego punktu poprowadzi nas Miejska Trasa Turystyczna „Szlak Serduszkowy”.

14. Punkt widokowy na Piekielnej Górze

kusi pięknymi panoramami Gór Bystrzyckich, Piekielnej Doliny i kamieniołomu w urwisku Wysokiego Kamienia. Powyżej restauracji „Piekiełko” podziwiać można fragmenty gór Sowich, Bardzkich i Stołowych. Prowadzi tutaj „Szlak Serduszkowy” oraz trasa Nordic Walking.

15. Fort Fryderyka na Kamiennej Górze

powstał w latach 1790-1795 jako jeden z czterech fortów na Ziemi Kłodzkiej, wchodzący w skład systemu obronnego powiązanego z twierdzami w Srebrnej Górze i Kłodzku. Resztki fortu, który nigdy nie odegrał roli militarnej, rozebrane zostały w 2. połowie XIX w. Można dojść do niego kierując się „Szlakiem Serduszkowym” lub ulicami Kościuszki, Graniczną i Zieloną Drogą.

16. Inskrypcja na kamiennym krzyżu

wznoszącym się przy ul. Jana Pawła II, niedaleko kulminacji Parku Szachowego, przypomina o dawnym kościele ewangelickim i ostatnim polanickim pastorze. Kościół pamięci Cesarza Fryderyka III z lat 1913-1915, po II wojnie światowej opuszczony i zdewastowany na przełomie lat 60. i 70. XX w. został rozebrany. Dojdziemy kierując się z Parku Szachowego w stronę Specjalistycznego Centrum Medycznego.

17. Letni tor saneczkowy „Góralka”

gwarantuje 450 m zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami, a zaśnieżonym stokiem jest stalowa rynna. Zabawa jest całkowicie bezpieczna, a odważni saneczkarze mogą osiągnąć maksymalną prędkość przy zjeździe nawet 40 km/h. Start ul. Bystrzycka.

18. Akademia Animacji dla Dzieci

to nowe miejsce w Polanicy-Zdroju przy Letnim Torze Saneczkowym, gdzie dzieci mogą się bawić, uczyć i rozwijać. Tu możesz zostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry i oddać się relaksowi w strefie Party Grill. W Akademii Animacji znajdują się: park linowy, rowerowy tor przeszkód, plac zabaw, batuty, dżungla-kulki, klocki Lego, sala kinowa, kolorowy pokój urodzinowy, kącik plastyczno-edukacyjny, wiele gier, puzzli, zabawek, zajęcia dydaktyczne i zabawy integracyjne oraz mini-disco. Całość mieści się przy ul. Bystrzyckiej.

19. Kolejka Turystyczna

stylizowana na XIX-wieczny parowóz ciągniący dwa wagoniki retro. Z przejażdżki kolejką „Polanica Express” korzystają kuracjusze, wczasowicze i turyści, a szczególnie pomocna jest ona w zwiedzaniu miasta osobom niepełnosprawnym oraz w podeszłym wieku. Kolejka kursuje w miesiącach IV, V, VI oraz IX, X w soboty i niedziele 14:00-18:00; w miesiącach VII i VIII codziennie 14:00-19:00 a soboty i niedziele 11:00-19:00. Sprzedaż biletów w kolejce, przystanek kolejki znajduje się przy ul. Parkowej 15 (Park Szachowy). Rez grupowe tel 74/ 8681 033

20. Huta SzkłaArtystycznego „Barbara”

jest jedną z nielicznych na Dolnym Śląsku, które pracują do dzisiaj. Zwiedzającym udostępniono halę wytopu, gdzie mogą obserwować pracowników podczas procesu tworzenia szklanych cacek, począwszy od nabierania surówki na piszczel, wydmuchiwanie w drewnianej formie po modelowanie końcowego dzieła. Przy hucie znajduje się sklep firmowy z niepowtarzalnymi wyrobami. Huta zlokalizowana jest przy Alei Wojska Polskiego, w kierunku Szczytnej.

Polanicki Park Zdrojowy

Polanicki Park Zdrojowy wpisany jest do rejestru zabytków jako dobro kultury. Jego powierzchnia to niespełna 13 ha złożone z parków Centralnego, Szachowego, Różaneczników i Józefa. Jego najbardziej reprezentacyjna część zaczyna się przy Pijalni Wody Mineralnej i kończy malowniczo położoną Altanką, z której rozpościera się widok na dalszą część parku z przepięknie kwitnącymi różanecznikami. W całym parku „goszczą” liczne drzewa i krzewy, m.in. grujecznik japoński, tulipanowiec amerykański, morwa biała czy cyprysik Lawsona. Wśród krzewów najwspanialsze to wspomniane już różaneczniki (rododendrony) i cudownie pachnące magnolie.

W latach 2010-2011 dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Park Zdrojowy wraz z Muszlą Koncertową  przeszedł gruntowną modernizację i został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego piękno i niepowtarzalność jest stale monitorowana przez szereg kamer. Park Zdrojowy 7 października 2011 r. został uhonorowany I nagrodą w konkursie „Przyjazna Przestrzeń Publiczna” w ramach obchodów Dolnośląskiego Festiwalu Architektury we Wrocławiu.

Czy wiesz że:

 • Kolorowa fontanna ma 723 dysze, 16 kolorowych lamp, słup wody tryskający na wysokość 12 m i 7 różnych programów koordynujących układ figur wodnych z muzyką i światłem;
 • Letni tor saneczkowy to ponad 450 m zjazdu z prędkością do 40 km/h na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami;
 • polanicki Deptak wyłożony jest 396.700 kostkami betonowymi i 714.000 kostkami granitowymi, a rozjaśnia go 251 punktów świetlnych;
 • łączna długość polanickich ulic wynosi 47,90 km. Najkrótsza to ul. Spacerowa (125 m), a najdłuższa jest al. Wojska Polskiego (3,73 km);
 • najniższy punkt miasta to dolina Bystrzycy Dusznickiej w okolicach oczyszczalni ścieków – ok. 350 m n.p.m., a najwyższym wzniesieniem jest góra Stóg-662 m n.p.m.;
 • 204 budynki w Polanicy-Zdroju wpisano do rejestru zabytków;
 • organy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny składają się z 1.030 piszczałek;
 • polanickie obiekty dysponują łącznie 3.315 miejscami noclegowymi;
 • z polanickich źródeł w ciągu doby pozyskuje się 1.242.000 litrów wody mineralnej;
 • na terenie Polanicy-Zdroju znajduje się 897 ha lasów, z czego w uzdrowiskowej strefie A ok.65%;
 • Polanicki Niedźwiadek pomrukuje, gdy zbliża się do niego dziewica.

POL-KART

Biuro czynne:

 • pn – pt: 10.00 – 17.00
 • sobota: 10.00 – 13.00

Adres:

Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe
POL-KART E.I Sp. z o.o.
Ul. Parkowa 9 lok. 14,
57-320 Polanica Zdrój

Kontakt

Tel: 74 8681 121

Kom: 667 943 290

Kom601 518 601

E-mailpolkart@polanica.pl

Nr konta:

PKO BP
21 1020 5112 0000 7702 0042 1677