Kolejka turystyczna

Kolejka kursuje

 

  • w lipcu i  sierpniu  codziennie od godz. 11:00 do 18:00
  • od kwietnia do czerwca oraz od września do października w soboty i niedziele od godz. 11:00 do 17:00.
  • od listopada  do marca  w soboty i niedziele* od godz. 11.00 – 15.30

Czas przejazdu z komentarzem turystycznym o Polanicy-Zdroju – 30-35 minut.  

* kolejka nie kursuje w przypadku opadów śniegu i złych warunków atmosferycznych.

Sprzedaż biletów w kolejce

 

  • Obsługa osób indywidualnych – sprzedaż biletów w kolejce, nie obowiązuje rezerwacja.

  • Rezerwacje grupowe – Kolejka jest dostępna codziennie – ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub na adres e-mail min. 24h wcześniej - tel. 602 387 559

Ceny biletów

 

  • Dzieci do lat 2 –GRATIS
  • Dzieci i młodzież –10,00 ZŁ/OS.
  • Dorośli –20,00 ZŁ/OS.

Historia

Na początku XX w. pociągi docierające do Polanicy zwane były „zdrojowymi”. Omnibus Zarządu Uzdrowiska, każdorazowo oczekujący na przyjezdnych, „dostarczał” ich ze stacji przed Dom Zdrojowy. Stąd fiakrzy rozwozili kuracjuszy dorożkami do pensjonatów i hoteli.

Dla amatorów wycieczek w atrakcyjne okolice uzdrowiska stały do dyspozycji zaprzęgi konne. Można było wyruszyć nimi na półdniową eskapadę na Sokołówkę, Łomnicką Równię czy Dusznik-Zdroju lub też odbyć całodzienną wycieczkę w Góry Stołowe i do Wambierzyc. W taryfie z 1910 r. pisano, że: dorożka jednokonna jest dla dwóch, a dwukonna dla czterech osób przeznaczona. Szosowe reguluje pasażer. Napiwek i prowiant dla woźnicy według uznania. Późniejszy rozwój motoryzacji umożliwił turystom, poznawanie coraz to większych obszarów Ziemi Kłodzkiej. Z szos znikać zaczęły omnibusy i dorożki, a miejsce ich zajęły autokary Poczty i prywatnych przewoźników.

Ruch turystyczny nasilał się i tylko w 1948 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Polanicy-Zdroju przygotowało 89 imprez z udziałem blisko 4 tys. osób. Pragnących poznać sąsiednie miejscowości i górskie okolice Honorat Popiel informował, że przed głównym wejściem do Parku Zdrojowego czeka na nich komfortowy pojazd. Był to pod koniec lat 40. „Ekspres Turystyka” – ciężarowy samochód z przyczepą przeznaczoną do przewozu osób.

Od kilkunastu lat ulicami uzdrowiska kursuje sympatyczny „Polanica Express”. Ten zestaw, stylizowanej na XIX-wieczny parowóz „lokomotywki” i dwóch wagoników retro, jest kontynuatorem tradycji polanickich dorożek i „Ekspresu” Honorata Popiela. Kolejka, zbudowana na bazie samochodu terenowego Toytoa Ford 4 Runner, mieści w dwóch zradiofonizowanych wagonikach 40 osób. Lokomotywka posiada atestowany układ oczyszczania spalin, również pod względem emisji dźwięków kolejka odpowiada normom ekologicznym i prawnym, a działanie jej zgodne jest z ministerialnymi rozporządzeniami o ochronie środowiska przed hałasem i wibracjami. Dzięki tym usprawnieniom „Polanica Express” uzyskał zezwolenie na poruszanie się w rejonach o najwyższych wymaganiach ekologicznych, w tym także w uzdrowiskowej strefie A. Pojazd szczególnie pomocny jest w zwiedzaniu miasta osobom niepełnosprawnym oraz w podeszłym wieku.

Zapraszamy na przejażdżkę Polanickim Expressem